Zakaj potrebujemo redno telesno aktivnost?

Verjetno velikokrat slišite razne nasvete in napotke, da morate zdravo jesti, se veliko gibati in početi to ali ono. Malo manjkrat pa so podana dejstva, zakaj je temu tako. Danes odgovarjam na vprašanje, zakaj potrebujemo redno telesno aktivnost.

Človeško telo je čudovito in zmore marsikaj. Ne glede na življenjski stil se naša telesa obnavljajo in borijo za svoj obstoj iz dneva v dan. Morda se kljub slabi skrbi zase počutite čisto v redu in nimate nobenih zdravstvenih težav. Žal pa gre le za vprašanje časa. Naša telesa so namreč narejena za gibanje in zmorejo veliko več, kot si lahko predstavljate.

Zelo dolgo nazaj so ljudje živeli v naravi. Človeško telo se je oblikovalo in se prilagodilo na vsakodnevno gibanje. Še ne dolgo nazaj so vsi ljudje fizično delali in nihče ni govoril o obisku fitnesa, vadbi pilatesa ali kakšni drugi aktivnosti. Naše prababice so delale na poljih, zaradi česar niso potrebovale dodatnega gibanja. Seveda ni vse tako črno-belo, a današnji življenjski stil je vse prej kot zdrav. Človek še nikoli v zgodovini svojega bivanja ni toliko časa presedel. Čeprav se morda zdi, da smo med sedenjem sproščeni in nam je udobno, je sedenje hudo škodljivo za naša telesa.

Med sedenjem je večina naših mišic sproščenih, sčasoma pa postanejo ohlapne. Najbolj na udaru so globoke notranje mišice, ki so odgovorne, da držijo naše notranje organe na svojih mestih. Druga zelo izpostavljena skupina mišic so hrbtne mišice, ki so potrebne za ravno držo in zdravo hrbtenico. Danes se že srednješolci srečujejo z bolečinami v križu, ker preveč časa sedijo in se premalo gibljejo. Naša telesa nas z bolečino opozarjajo na nepravilnosti. Žal jih ponavadi ignoriramo in se kar ne lotimo primerne telesne dejavnosti. Dolgoročno ignoriranje telesnih znakov pa vodi v kronične bolezni. Resnična škoda je, da se o pomenu gibanja vprašamo šele takrat, ko je že zelo hudo ali celo prepozno. Gibanje je nujno potrebno za naše zdravje.

Je pol ure na dan zares dovolj? Žal vas moram razočarati in povedati, da pol ure gibanja ni dovolj. Naše telo potrebuje približno 28 minut enakomerne aerobne aktivnosti, da se ogreje. To pomeni, da se šele po pol ure hitre hoje, kolesarjenja, teka, plavanja ali druge aerobne aktivnosti, naše mišice dokončno ogrejejo in naše srce ujame ritem fizične aktivnosti. Torej je jasno, da je pol ure dnevno premalo. Odlično je, če se vsak dan pol ure gibljete, vendar je potrebno trikrat tedensko to aktivnost dopolniti. Načinov in možnosti je danes zares ogromno in vsak lahko najde tisto, ki ustreza njegovim željam, ciljem, zmožnostim in ga obenem veseli.

Glede na to, da je trenutno poletje, ko je le redko komu do preživljanja časa v telovadnicah, vam danes predstavljam gibanje, ki je zabavno, družabno in se lahko izvaja na svežem zraku. Svojemu telesu boste tako privoščili razigrano telesno aktivnost. Nismo vsi narejeni za dvigovanje uteži in naporne treninge. Nekateri se raje le sprostite in ob gibanju tudi uživate. Gibanje je lahko resnično zabavno, obenem pa aktivnosti lahko prakticirate v družbi. Tistim, ki se želite gibati skozi igro, predlagam naslednje možnosti:

  • Hoja po vrvi slack, ki krepi mišice celega telesa, pomaga pri razvoju ravnotežja, discipline, samozavesti in poskrbi za veliko smeha. Slackline je primeren za tiste, ki si želite razviti tudi vztrajnost.
  • Supanje postaja iz dneva v dan bolj popularno. Gre za popolnoma preprost šport, ob katerem odkrivate tudi lepote rek, jezer in okolice.
  • Badminton smo vsi oboževali že kot otroci. Nekako smo kasneje kar pozabili na vse koristi, ki jih prinaša razigrana igra badmintona.
  • Surfanje je malce bolj zahteven, a vseeno zelo zabaven šport. Poletje je primeren čas za preizkušanje novih podvigov, kot je surfanje.

Nasvete pripravljam tudi za tiste, ki vas zanimajo vse druge oblike treningov, vadb in športnega udejstvovanja. Prebrali jih boste lahko v enih od prihodnjih rubrik.